Rate this page

آموزش وینگ چون از 0 تا 100

واقع بینی در سیستم دفاع شخصی

برای درک بهتر هنر دفاع شخصی ابتدا شما باید فواصل مبارزه را بدانید و با تمرین تکنیک و تاکیتیک آن را درک کنید . در درگیری بدون سلاح 5 فاصله اصلی وجود دارد که تمامی هنر های رزمی برای یک یا بیشتر از یکی از این فواصل طراحی شده اند .

به طور حتم  هر چه محتوای یک هنر رزمی بیشتر این فواصل را شامل بشود می توان آن را کامل تر دانست، البته تمرین تخصصی بیشتر روی یک فاصله شما را در آن فاصله حرفه ایی تر می سازد .

فواصل در سیستم آموزش وینگ چون

1- فاصله پا : اولین و بلند ترین فاصله بین دو حریف فاصله ضربه پاست . زمانی که حریف در فاصله پا شما قرار گرفته است بهترین استراتژی برای مقابله با حریف استفاده از ضربات و تکنیک های پا است .

بخاطر داشته باشید ایمن ترین فاصله شماست و در صورتی که زرنگ باشید از همین فاصله نسبت به حریف عکس العمل نشان می دهید . به طور کلی هر چه فاصله شما از حریف بیشتر باشید ایمن تر و هر چه این فاصله کمتر شود و حریف به شما نزدیک تر شود ریسک درگیری بیشتر می شود .

حدود 15 درصد محتوا آموزش وینگ چون مربوط به فاصله پاست.

آموزش وینگ چون

2- فاصله مشت مستقیم : دومین فاصله درگیری با دست خالی، فاصله یک مشت مستقیم با باز با حریف است . در این فاصله تنها تکنیک های دست هستند که به کمک شما می آیند.

این فاصله پر محتوا ترین مورد سیستم آموزش وینگ چون است.

.

آموزش وینگ چون

3- فاصله زانو و آرنج:  با نزدیک تر شدن حریف به حریم بدن شما می توانید از سلاح های کارآمدی همچون زانو و آرنج بسته که در سیستم آموزش وینگ چون از درجات 7 به بعد وجود دارند ، استفاده کنید.

فراموش نکنید ضربه با آرنج بسته از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردار است که در جهات مختلف می توان از آن استفاده نمود .

آموزش دفاع شخصی به سبک وینگ چون1

4 – فاصله گلاویزی : تا می توانید از نزدیک شدن حریف به بدن خود جلوگیری کنید . به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما حتی در این فاصله بسیار خبره و کار بلد باشید هم

، زمانی که در مقابل فرد سنگین تر قرار می گیرید شانس شما برای غلبه بر حریف بسیار کمتر می شود. در این فاصله می بایست از فنون گلاویزی و کشتی استفاده نمود .

از این لینک می توانید کلیپ بخشی از فنون گلاویزی سیستم آموزش وینگ چون را ببنید

آموزش دفاع شخصی به سبک وینگ چون1

5- فاصله گراپلینگ یا خاک : از دیگز مباحث مهم آموزش وینگ چون درگیری خاک است .

به هیچ عنوان اجازه ندهید سرانجام درگیری شما به این منطقه برسد؛ به دلیل این که معیار وزن برای انجام تکنیک های گراپلینگ و خاک بسیار حیاتی و مهم بوده

و از طرفی انجام تکنیک های این فاصله ( که در ورزش هایی همچون جوجیتسو برزیلی دیده می شود) در فضای بیرون و بعضا آسفالت  بسیار سخت و صدمه زننده به خود شخص بوده .

ولی بهتر است در برنامه تمرینی آموزش وینگ چون و دفاع شخصی خود از فراگیری و تمرین تکنیک های این فاصله قافل نشوید تا در صورت لزوم و نبود چاره از آن استفاده کنید . بخاطر داشته باشید بهتر است تایم تمرین تکنیک های این فواصل به یک نسبت نباشد.

آموزش دفاع شخصی به سبک وینگ چون1

نکته : فاصله دست یا مشت مستقیم به عنوان مهم ترین فاصله دفاع شخصی قلمداد می شود؛ درست است با هم خواندیم که امن ترین فاصله درگیری، فاصله ضربه پا است،

ولی به طور معمول ؛ شرایط محیطی باز یا بسته برای مثال در اتوبوس یا تاکسی و محدویت های فردی مثل انعطاف پذیری پا ، باعث می شود عملا توانایی استفاده از ضربات و تکنیک های دست در فاصله دوم در دفاع شخصی امر مهم تری نسبت به سایر فواصل باشد .

مقاله بهترین ورزش برای دفاع شخصی را از دست ندهید !

نکته : فواصل درگیری مسلحانه با سلاح سرد خارج از بحث آموزش وینگ چون هستند و دارای قوانین و فواصل مشخص خود می باشد.

صفحه آموزش سلاح سرد را از دست ندهید !

نکته: بخاطر داشته باشید یک مبارز خوب فردیست که از تکنیک ها و تاکتیک های هر فاصله به نحو احسنت استفاده می کند ، همچنین فراموش نکنید لازمه این امر تمرین زیاد برای درک حضور سریع در تشخیص فاصله است .

آموزش وینگ چون : درجه 1 هنرجویی

جلسه اول

نشست ایراس

نشست ایراس پایه ترین مبحث آموزش وینگ چون بوده و دارای 4 مرحله اصلی است .

1- جفت کردن پاها ، خمیدگی زانو و آمدن دست ها به کنار سینه ها

2- باز کردن پنجه پا ، به طوری که حالت قبلی حفظ شود

3- بازکردن پاشنه پا

4- حرکت کمر رو به داخل

 

گارد وینگ چون

پس از نشست و استقرار در حالت ایراس جفت دست خود را در ارتفاع سر شانه خود بالا بیاورید به طوری که کف هر دو دست به هم دیگر چسبیده باشد .

محل برخورد کف دستان شما باید دقیقا روبروی خط مرکزی بدنتان باشد .

اندکی خمیدگی در مفصل آرنج شما ضروری است .

حال دست چپ خود را کمی جلو تر برده و دست راست خود را به فاصله عقب تر و زیر بینی خود بیاورید .

این حالت نهایی گارد شماست (استایل دست عقب به نام ووسائو و استایل دست جلو به نام مانسائو می باشد)

مشت زنجیره ایی وینگ چون

از جمله مهم ترین مباحث آموزش وینگ چون مشت زنجیره ایی است .

پس از حفظ حالت نشست و گارد ، شروع به مشت زدن در حالت ایراس می کنیم .

برای آموزش کامل نحوه مشت زدن در وینگ چون اینجا را کلیک کنید .

حتما مشت ها از روی هم و یک نقطه واحد را هدف بگیرید .

مبحث انتقال نیرو

همه شما می دانید که نیرو از جنس وزن است . در نشست ایراس مقدار وزن بدن بر روی پاها به صورت نصف نصف است . با موازی کردن پنجه پاها و اتنقال 99 درصد وزن بدن بر روی پای عقب شما انتقال نیرو انجام داده اید که به دو جهت راست و چپ قابل انجام است.

برای مباحث انتقال نیرو در آموزش وینگ چون اینجا کلیک کنید.

جلسه دوم

ادامه انتقال نیرو  در آموزش وینگ چون

برای شروع مرحله دوم انتقال نیرو به حریفی نیاز دارید که سعی در وارد کردن نیرو به بدن شما بکند و تمرین شما در این مرحله به حالت عکس العمل و چرخش بدن است .

در مرحله دوم انتقال نیرو حریف در روبروی بدن شما می ایستد و به نقاط راست و چپ بدن شما به صورت جداگانه نیرو وارد می کند .

شما باید نیرو وارد شده توسط حریف را با انتقال نیرو وزن به پای سمت مخالف نقطه برخورد کنترل کنید و تعادل خود را از دست ندهید و در صورت عدم توانایی انتقال نیرو توسط شما تعادلتان بهم خورده و به سمت عقب می روید .

 

در مرحله سوم انتقال نیرو حریف در کنار بدن شما می ایستد و از قسمت شانه یه بدن شما نیرو وارد میکند

شما باید نیرو وارد شده توسط حریف را با انتقال نیرو وزن به پای سمت مخالف نقطه برخورد کنترل کنید  و یا نشست به سمت بدن حریف تعادل خود را حفظ کنید و در صورت عدم توانایی انتقال نیرو توسط شما تعادلتان بهم خورده و به سمت طرفین می روید .

جلسه سوم

مبحث چهار دفاع اصلی

چهار دفاع اصلی از دفاع های مهم و پایه آموزش وینگ چون تشکیل شده

1- تانسائو

2- گان سائو

3- پاک سائو

4- گام سائو

برای آموزش کامل چهار دفاع اصلی و کاربرد های آن  اینجا را کلیک کنید .

مبحث دانچی

هدف مهم در تمرین دانچی افزایش حساسیت حس لامسه می باشد که به ما در شناخت و انجام دفاع مناسب ، در  زمان حمله حریف به هر یک از نقاط بدن ، با استفاده از حس لامسه کمک می کند و یکی از مهم ترین تمرینات آموزش وینگ چون است.

در درجه 1 شاگردی با انجام دانچی 1 سعی در شناخت و طرز استفاده از دفاع های پایه را داریم و به همین ترتیب در درجات بالاتر نحوه استفاده از دفاع های پیشترفته تر در دانچی های بعدی گنجانده شده است .

در این بخش ما به انجام قسمت اول از سه قسمت دانچی 1 بسنده می کنیم ، که دانچی دست های موافق است .

جلسه چهارم

آموزش فرم سیو نیم تائو

فرم سیو نیم تائو در کل شامل 8 بخش اصلی است که 4 بخش آن در درجه 1 وینگ چون آموزش داده می شود و 4 بخش بعدی آن در درجه 2 هنر جویی آموزش داده می شود . در این قسمت از ویدیو 3 بخش اول فرم سیو نیم تائو آموزش داده می شود .
بخاطر داشته باشید که اصلی ترین محتوا درجات وینگ چون شامل کاربرد های فرم های وینگ چون است . برای آموزش کامل فرم سیو نیم تائو و اسم حرکات این فرم به این صفحه مراجعه کنید .

جلسه پنجم

انواع قدم ها در سیستم آموزش وینگ چون

به طور کلی 4 نوع قدم و جهت اصلی در سبک وینگ چون وجود دارد که به ترتیب به توضیحات آن ها می پردازیم .

1- قدم مستقیم :

2- قدم 90 درجه :

3- قدم 45 درجه :

4- قدم 180 درجه :

جلسه ششم

مبحث ضربه پا

1) برای انجام این تکینیک پا مسیری را به صورت نیم دایره طی می کند و سپس برای ضربه بالا می آید؛ به این دلیل که انجام مسیر نیم دایره باعث نفوذ به حریف و افزایش قدرت ضربه پا می شود .

2)  در ابتدای انجام این ضربه ابتدا پای خود را بلند کنید بطوری که از مفصل زانو خمیده باشد و سپس با باز کردن آن سعی در وارد آوردن نیرو به بدن حریف بکنید .

3) حالت پنجه پای شما باید رو به بیرون بدن شما قرار بگیرد به دلیل سطح تماس بیشتر با بدن حریف و کاهش احتمال سر خوردن پا در زمان برخورد و عدم انتقال نیروی ناشی از آن .

آموزش دفاع شخصی به سبک وینگ چون1

این صفحه به طور مرتب به روز می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up