ضربات پا در وینگ چون

بهترین ورزش برای دفاع شخصی1

اهمیت و لزوم استفاده از ضربات پا در درگیری و مبارزه از هیچ کسی پوشیده نیست.  و فاصله پا به عنوان فاصله اول بلند ترین فاصله بین دو فرد می باشد که استفاده از این ضربات در این فاصله بسیار حیاتی است .

سبک وینگ چون هنر مبارزه در فاصله نزدیک بوده و به همین دلیل از ضربه های پا در درگیری کمتر استفاده میکند . به دلایل کاهش مصرف انرژی و تمام شدن درگیری در کوتاه ترین زمان ممکن . همچنین استفاده از این ضربات بخصوص ضربات پای بالا در همه زمان ها و مکان ها امکان پذیر نمی باشد .

به طور مثال زمانی که شما پوشش رسمی یا جذب به تن دارید عملا استفاده از این ضربات  غیر ممکن می شود و از نظر فضای درگیری ممکن است شما در مترو ، صندلی اتوبوس ، داخل ماشین ، مکان های دارای ازدحام جمعیت و فضا های تنگ درگیر شوید ، آیا به سادگی می توان از ضربات پای بالا استفاده کنید ؟؟

فراموش نکنید که مبحث مبارزه و رینگ با دعوا و درگیری خواسته با ناخواسته در محیط اجتماع به طور کلی متفاوت است.

اگر صحبت از رینگ مبارزه کنیم ضربات پای بالا به شدت تاثیر گذارند و در مبارزه سر نوشت ساز می باشند.

و هنر جوی سبک وینگ چون برای بالا بردن توانایی خود در مبارزه باید ضربات پای بالا را حتما تمرین کند .

اکثر ضربات پا در وینگ چون در ناحیه کمر به پایین اصابت میکند و معمولا با حمله به مفاصل زانو ، مچ و لگن صورت میگیرد .

عدم استفاده از ضربات پای بالا یکی دیگر از مزایای این رشته ورزشی برای افرادی است که آمادگی بدنی بالایی ندارند و یا با افزایش سن تمرین انعطافی برای آن ها بسیار دشوار می باشد .

البته بخاطر داشته باشیم که حتما در جهت افزایش انعطاف تمامی مفاصل بخصوص پا باید تمرین انعطافی در برنامه تمرینی خود بگنجانیم به دلیل مزایای زیاد انعطاف بدنی از جمله کاهش آسیب دیدگی که با افزایش انعطاف بدنی رابطه مستقیم دارد .

در سیستم آموزشی سبک وینگ چون دفاع و ضد حمله تمامی ضربات پا
گنجانده شده

عدم داشتن ضربات پای نمایشی و پرشی در این سبک نشان دهنده کاربردی بودن این سبک به هنگام درگیری می باشد

نحوه زدن ضربات پا در وینگ چون :

ضربات پا در وینگ چون همگی با کف پا به محل حمله اصابت میکنند و در حالت اصابت به هدف حالت پنجه و کف پای فرد نباید صاف و به طور عمودی باشد و حتما باید پنجه پا رو به بیرون و تقریبا نزدیک به حالت افقی باشد به دو دلیل :
۱- محل تماس بیشتر کف پای افقی در هنگام اصابت به ضربه به طوری که احتمال خطا رفتن ضربات پا در این حالت به شدت کاهش می یابد ، بخصوص در موقع حمله به پاها ، ساق ، زانو ، ران

۲- انتقال نیروی بیشتر به جهت بقل بودن موقعیت زانو زمانی که پنجه پا رو به سمت بیرون است (تقریبا افقی است ) نسبت به زمانی که پنجه پا به حالت صاف و عمودی است و موقعیت زانو رو به بالاست

نکته دیگر در نحوه ضربه زدن پا در این سبک ایجاد نشست و خمیدگی در پای تکیه گاه است که به منظور تولید و انتقال بیشتر نیرو و استحکام بیشتر بدن هنگان ضربه زدن است به طوری که اگر پای تکیه گاه فرد خمیدگی لازم به جهت استقرار وزن را نداشته باشد فرد در هنگام ضربه زدن تعادلش به هم ریخته و خود به سمت عقب متمایل می شود ‌.

آموزش وینگ چون

در ویدیو زیر می توانید تعدادی از تکنیک های ضربه پا سبک وینگ چون را مشاهده کنید .

keyboard_arrow_up