آدمک چوبی

حتما شما عکس ها و فیلم های بروسلی و ایپ من در حال تمرین کونگفو با آدمک چوبی را دیده ایید و در مورد این وسیله کنجکاو شده ایید

آدمک چوبی یک وسیله تمرینی تخصصی سبک وینگ چون کونگفو می باشد که عینن شبیه سازی شده از بدن یک انسان است با تفاوت های هدف دار که به بررسی آن ها و فواید وکاربرد آدمک چوبی می رسیم

این وسیله دارای سه عدد دست و یک عدد پا می باشد که به این معنی است که فرد تمرین کننده وینگ چون از نظر مقابله با دستان حریف باید توانایی رویارویی با سه دست را داشته باشد .(وینگ چون شبک تخخصی دست می باشد)

آدمک چوبی سبک وینگ چون کونگفو ایپ من

و اما در مورد پا ، تک پای این وسیله تمرینی نماینده پای حریف به هنگام ضربه زدن است . توجه داشته باشید به هنگام ضربه زدن با پا فقط یکی از پا ها امکان بالا آمدن دارد و پای دیگر تکیه گاه است .

فرم آدمک چوبی چهارمین فرم بدون سلاح وینگ چون می باشد که در درجه ۴ و ۵ تکنسینی (استادی) وینگ چون آموزش داده می شود و فرد برای فرا گیری این فرم حدود ۱۰ تا ۱۵ سال راه تمرین و یاد گیری را باید طی کند تا به این مرحله برسد.

البته امکان تمرین و کار با این وسیله از پایین ترین سطح وینگ چون وجود دارد و حتی هنر جویان آماتور نیز میتوانند با آن به تمرین تکنیک ها و حرکات سطح خودشان بپردازند.

مزایای تمرین با آدمک چوبی :
در درجه اول تصحیح زوایای نشست بدن در زمان حمله و دفاع و ایجاد توانایی جهت گیری صحیح بدن در هنگام عکس العمل ، که با تمرین با آدمک چوبی به خوبی این امر حس می شود.

در درجه دوم توانایی انجام حرکات هر دو دست به صورت همزمان و افزایش هماهنگی بین دست ها و بدن.

ایپ من در حال تمرین با آدمک چوبی

استاد ایپ من در حال تمرین با آدمک

از مزایای دیگر تمرین با آدمک چوبی میتوان به تقویت ساعد ها به منظور انجام دفاع و ضد حمله موثر تر و همچنین تقویت نیروی بدن و متمرکز ساختن آن نام برد .
فراموش نکنید دستان و بخصوص ساعد ها در وینگ چون نقش اساسی را بازی میکنند و ضعف در آن ها ، عملکرد وینگ چون کار را با اختلال مواجه می کند.

لازم به ذکر است که تمرین با آدمک چوبی برای افراد مبتدی و آماتور و حتی حرفه ایی جهت یادگیری و پیشترفت در سبک وینگ چون الزامی نبوده و حریف انسانی میتواند جایگزین و حتی بهتر از آن در سطوح پایه این سبک  باشد .

فهرست